تبلیغات
تست روانشناسی اضطراب ،افسردگی ،خشم ،دلهره، اضطراب و فشارهای روانی - شناخت استرس
تاریخ : یکشنبه 11 بهمن 1394 | 06:42 ب.ظ | نویسنده : دکتر جمشید آرام
شناخت استرس

شناخت استرس : واژه استرس مستقیما از زبان لاتین گرفته شده و به معنی تحمیل، فشار و خسته شدن است. در فلسفه شرقی استرس به نبود آرامش درونی اطلاق می شود
 و در فرهنگ غربی، استرس به عنوان نبود کنترل احساسی تعریف می شود. روان‌شناسان استرس را حالتی از اضطراب بیان می کنند که ناشی از رخدادها و مسئولیت‌هایی است که از توان غلبه فرد بر آن ها می کاهد. 
این  می تواند ناشی از یک رخداد خوب مانند ارتقای شغلی و یا یک رخداد بد مانند تنزل شغلی اتفاق بیفتد. مهم این است که این رخدادها با شرایط کنونی فرد سازگار نباشد. 
روانشناسان کل نگر، تعریفی جامع‌تر ارائه داده‌اند: «استرس، ناتوانی در برابر یک تهدید واقعی یا خیالی ادراک شده، برای خوشی ذهنی، فیزیکی، احساسی و روحی است که منجر به یک سری پاسخ های روانی و سازوکارهای انطباقی می شود ».
 در این تعریف واژه «ادراک شده» به این معناست که یک رخداد می تواند برای فردی استرس زا باشد و برای فرد دیگر خیر. بنابراین ادراک افراد از رخدادها در ایجاد استرس نقش دارد. 
نگاه جامع به مسئله استرس نشان دهنده این واقعیت است که استرس تنها اثرات فیزیکی و روانی برای یک فرد ندارد و پاسخ افراد مختلف به این پدیده، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد.
 بنا بر پاسخ‌هایی که افراد به استرس می دهند می توان انواع آن را در سه دسته اصلی تقسیم نمود: استرس حاد، استرس پس آسیبی، استرس مزمن.
ادامه دارد...
منبع :webyad


برچسب ها: استرس، روانشناسی، اضطراب، تجسم خلاق، استاد آرام،