تبلیغات
تست روانشناسی اضطراب ،افسردگی ،خشم ،دلهره، اضطراب و فشارهای روانی - رابطه خشم و افسردگی
تاریخ : پنجشنبه 30 شهریور 1391 | 05:12 ب.ظ | نویسنده : دکتر جمشید آرام

 

 

خشم و افسردگی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند . از آنجایی که خشم و عصبانیت یک احساس قوی، طبیعی و لازم برای بقای انسان است ، انرژی زیادی به همراه خود دارد.

 انرژی حاصل از خشم می تواند نابودکننده و یا سازنده باشد. چنانچه از کودکی عصبانی شدن و ابراز احساس خشم در خانواده منع شود و یا حتا کودک بخاطر ابراز این احساس طبیعی مثلاً تنبیه شود، 

پیامی که به او داده می شود اینست که احساس عصبانیت و ابراز آن خطرناک است. نتیجه، به درون ریختن احساسات و ترس از ابراز هر نوع احساس است.

در برخی این به درون ریختن، بتدریج تبدیل به افسردگی های مزمن و یا دلشوره و نگرانی دائمی می شود.

بسیاری از بیماری های جسمی، به دلیل افسردگی و یا نگرانی های مزمن است. ترس از ابراز خشم و عصبانیت همچنین موجب میشود

 که در مقابل افراد عصبانی، فرد بتواند ابراز وجود کرده و در روابط خانوادگی و یا شغلی با مشکلات گوناگون از قبیل افسردگی روبرو شود. برای مثال ...


www.aramgroup.ir

 کسانی که علیرغم قابلیت های بسیار، دائم احساس کمبود می کنند و یا در مقابل کسی که حرف زورمیزند نمی توانند ایستادگی کنند، در واقع از هر نوع ابراز عصبانیت ترس دارند، چه ابراز عصبانیت خویش و چه ابراز عصبانیت اشخاص دیگر.

 به این ترتیب، انرژی خشم وعصبانیت در این افراد به درون ریخته و موجب آزار درونی شخص می شود ودر بعضی موارد موجب افسردگی فرد میشود.

بسیاری از اوقات احساس خشم و عصبانیت می تواند به دلخوری، احساس نفرت و یا کینه تبدیل شود.

 روزها، ماه ها و یا حتی سال ها این احساسات در درون جمع شده و مانند موریانه روح وجسم انسان را می خورد که بعضا به صورت افسردگی بروز میکند . انباشته شدن این احساسات منفی و آزار دهنده ،

 بشکلی و درزمانی بروز خواهد کرد.آن خشم های قدیمی می توانند هیولاهای امروز زندگی باشند که به اشکال مختلف مانند بیماری های جسمی، روحی، افسردگی و اعتیاد و یا حتی خشونت علیه خود و دیگران خودنمایی کنند.

 تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که احساس خشم و دلخوری و کینه که برای سال ها در درون انسان باقی مانده و رشد می کند، بزرگترین دلیل فشارهای روحی و افسردگی است.

www.aramgroup.ir
طبقه بندی: خشم، افسردگی،
دنبالک ها: aramgroup.ir،